fbpx

Deklaracja Seksualnych Praw Człowieka 1

W 2018 roku w ramach kursów w Awakening Within Foundation zetknęłam się z Deklaracją Seksualnych Praw Człowieka. Miałam wówczas zbadać wśród znajomych czy o niej słyszeli; czy wiedzą że coś takiego jak seksualne prawa człowieka istnieje i czy znają swoje prawa.

Wśród grupy osób które zapytałam znalazła się tylko jedna osoba, która stwierdziła: “Coś już kiedyś o tym wspominałaś, ale nie pamiętam o jakie prawa chodzi”. Pytałam i osoby, które się rozwijają, też z kręgów tantry czy uzdrawiania seksualności. Pytałam również zwykłych ludzi, pielęgniarki, handlowców, prawników, nauczycieli, artystów i nic… A my mamy prawa seksualne i w dzisiejszym świecie pełnym sprzecznych informacji, hipokryzji i zabobonów warto je znać.

Deklaracja Seksualnych Praw człowieka jest dokumentem jawnym, z którym każdy może się zapoznać. Zaryzykowałabym nawet że powinniśmy poznać nasze prawa zanim rozpoczniemy współżycie albo zaczniemy być konfrontowani z sytuacjami, które dotykają naszej seksualności.

Deklaracja powstała ponad 20 lat temu w ramach kongresu zorganizowanego przez Światowe Towarzystwo Seksuologiczne (World Association for Sexology – WAS), które dziś jest Światowym Towarzystwem Zdrowia Seksualnego (World Association for Sexual Health). W 2002 roku Deklaracja Seksualnych Praw Człowieka została przyjęta i zarekomendowana przez Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W 2014 WHO ją przeredagowała, na kształt Deklaracji Praw Człowieka.

Akademia Przyjemności w ramach swojej działalności edukacyjnej przedstawia serię postów i filmików przybliżającą ten temat wszystkim uprawnionym w serii: Deklaracja Seksualnych Praw Człowieka (którą będziemy tu w skrócie nazywać Deklaracją). Tu głównie będę korzystać z oryginalnej wersji.

Pełny tekst deklaracji po polsku można znaleźć tutaj:

wersja pierwotna z 1998 roku przejęta przez WHO w 2002 roku

A tu znajdziecie aktualną wersję deklaracji z 2014 do pobrania 🙂

A ty słyszałeś / słyszałaś o tym że masz prawa seksualne? Jak sądzisz jakie to są prawa?

A tu znajdziecie rozwinięcie Deklaracji Seksualnych Praw Człowieka:

Tu poczytacie o seksualności.

Tu poczytacie o zdrowiu seksualnym.

Tu poczytacie o tym jakie mamy prawa seksualne.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial